Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Geneza
Utwór ten poświęcony jest pamięci Józefa Bema, bohatera powstania listopadowego (1830/1831). Walczył on we Francji i Portugalii, w czasie Wiosny Ludów bił się w obronie Wiednia i na Węgrzech. Wiersz powstał w roku 1851, kilka miesięcy po śmierci generała w Syrii. Dla autora Józef Bem był symbolem wartości moralnych oraz cnót obywatelskich i wojskowych.

Co to jest rapsod?
Według słownika terminów literackich jest to utwór poetycki opiewający w podniosłym stylu bohaterów i zdarzenia historyczne. Łączy się on z ustnymi początkami poezji epickiej. W starożytnej Grecji utwory te były wykonywane przez recytatorów, tzw. rapsodów. W czasach nowszych odwołanie się do formy rapsodu może mieć charakter stylizacyjny (np. „Bema pamięci żałobny rapsod”).


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Moja ojczyzna analiza i interpretacja
2  Pielgrzym - analiza i interpretacja
3  Fortepian Chopina - wiadomości wstępneKomentarze: Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-22 19:22:48

osobiście uważam, ze do poezji Norwida trzeba dojrzeć. Jego utwory zawzze było ciężko zinterpretować, aczkolwiek zawieraja w sobie wspaniałe prawdy życiowe.


2018-11-06 22:50:29

Ja osobiście nie przpadam za twórczością Cypriana (Cypka) Kamila Norwida. Jest on dla mnie zbyt sztuczny, dwulicowy i nadęty jak fortepian Chopina, który spojrzał za siebie a tu chodnik. A wogóle to pozdrawiam J. Świderską-Niedobit :**
Streszczenia książek
Tagi: