Fortepian Chopina - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Już w pierwszym wersie poeta zwraca się bezpośrednio do Szopena: „Byłem u Ciebie...”, jest to zatem przykład liryki inwokacyjnej.
INWOKACJA - rozpoczynająca utwór lit. lub jego część uroczysta prośba skierowana do muzy lub do istot nadprzyrodzonych, o natchnienie do stworzenia dzieła, np. Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Konwencja ta będzie kontynuowana w całym dziele i choć Szopen nie odezwie się ani słowem, to jego milczenie jest dostatecznym powodem do wygłaszania przez poetę monologu.

Utwór ten jest wieloczęściowy. W trzech pierwszych zwrotkach opisuje poeta zapamiętaną przez niego sylwetkę gasnącego artysty. Norwid wspomina postać Szopena, podobnego do liry Orfeusza, do postaci marmurowej dłuta Pigmaliona. Nawiązanie do mitów jest celowe. Orfeusz wzruszał przyrodę swoją muzyką, Pigmalion zaś ożywił rzeźbę; życie i twórczość muzyka stają się mitem dzięki wielkości jego osoby.

Dostrzegamy bladą twarz i alabastrowe dłonie Szopena, które zlewają się w jedno z bielą klawiatury fortepianu. Ostatnie dni życia artysty są niezwykłe: „Pełne, jak Mit, Blade, jak świt”. Zatem zbliżająca się śmierć nie oznacza dla niego końca, jedynie przejście w inny, wyższy wymiar istnienia, gdyż mit jest czymś ponadczasowym, wiecznie żywym.

Kolejne trzy części wprowadzają już innego bohatera. Jest nim nie tylko sam muzyk, ale i jego muzyka. To właśnie dzięki niej śmierć autora nie oznacza kresu jego dzieła. Jest ona wartością ponadczasową, która tworzy pomost między sztuką starożytnej Grecji a współczesnością. Posiada ona również doskonałość klasyczną połączoną z peryklejską prostotą (mowa o sztuce greckiej z czasów Peryklesa w V w. przed Chrystusem). Podmiot liryczny rozważa samą istotę sztuki. Tu odwołuje się do takich twórców jak Fidiasz – grecki rzeźbiarz, Ajschylos – tragik czy też Dawid – psalmista biblijny, a także Szopen, którzy realizowali swą sztukę w sposób doskonały poprzez łączenie istoty i formy: „Zwiesz się razem: Duchem i Literą.” W części tej widzimy odpowiedź na pytanie, dlaczego prawdziwa sztuka jest niezrozumiała w realnym świecie. Otóż cechą takiego świata jest niedoskonałość, zaś sztuka jest czymś doskonałym, tworzącym idealną całość. Dlatego nie można na ziemi zrealizować jej ideału:


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
2  Bibliografia
3  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacjaKomentarze: Fortepian Chopina - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-15 20:24:14

dobra interpreacja wiersz cool


2018-09-08 21:54:13

genialne opracowanie, zresztą jak cała stronka:)szkoda tylko, ze dostałam ją dopiero 2 miesiące przed maturą. Mimo to z pewnością mi pomoże:)dzieki


2018-09-07 16:36:48

Dobre !:D Kolejn praca domowa z głowy !! Oby wiecej takich interprettacji:P


2018-09-03 15:29:14

no nie moge nie moge ni moge, 4 trzydziesci rano a ja siedze nad jakims szopenem, masakra...!!!


2018-08-30 19:21:57

Ktoś kiedyś opisał ten wiersz w jakimś bryku w taki własnie sposób i teraz wszyscy to powtarzają jako wersję oficjalną "co autor miał na myśli". Dla mnie ten wiersz późnoromantycznego Norwida jest "rozprawieniem" się z symbolami polskiego romantyzmu, którymi byli Mickiewicz, Słowacki i właśnie Chopin, których marne ideały na nic się zdały i do niczego nie prowadziły, a to wydarzenie, kiedy za karę dla Warszawy na Krakowskim Przedmieściu Rosjanie wyrzucili fortepian Chopina stało się bardzo fajną alegorią, że podziwiany "ideał sięgnął bruku". Ja traktuje wcześniejsze zwrotki i porównania jako sarkazm Norwida, a nie gloryfikację jego osoby i twórczości. Zapewne większość się nie zgodzi, ale szczęśliwie jestem już jakiś czas po LO i mam prawo do własnej interpretacji ;-) Pozdr T
Streszczenia książek
Tagi: