Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Bohaterem utworu jest generał Józef Bem – patriota polski. Utwór wprowadza nas w poetyckie misterium pogrzebowe. Cały rapsod podzielony jest na dwie części: pierwsza to opis pogrzebu, druga zaś to jego ogólnoludzkie, ponadczasowe, filozoficzne przesłanie.

Część pierwsza przedstawia opis pogrzebu skonstruowanego na wzór pochówków dawnych wodzów słowiańskich. Występują rycerskie rekwizyty – miecz, pancerz, koń, sokół, które nie pasują do wieku dziewiętnastego. Zatem owa stylizacja na pogrzeb rycerski cofa wizję pogrzebu Bema ku wcześniejszym wiekom. Zaprezentowany przez autora opis jest bardzo bogaty i dokładny, zatem nasze „przejście” do dawnych obyczajów pogrzebowych nie jest trudne. Stajemy się uczestnikami opisywanych zdarzeń. Widzimy panny żałobne, które zawodzą i idą z rękoma podniesionymi w górę, chłopców uderzających w tarcze, powiewającą chorągiew, płonące pochodnie. Pogrzebowy kondukt, w drodze na miejsce przeznaczenia, wchodzi w wąwóz. Jednak grób nie zatrzymał pochodu, stał się natomiast punktem zwrotnym, gdyż otworzył bramy przyszłości.

Zanim jednak grób został przekroczony i pochód podążył dalej, w obrazie orszaku dokonała się zmiana. Na początku był on podmiotem narracji trzecioosobowej (idą, biją, wchodzą), potem zaś jest już to narracja pierwszoosobowa (zobaczym, powleczem). Pierwsza zamyka przeszłość, druga zaś otwiera przyszłość. Jest ona jednak kształtowana przez przeszłość: rumak zostaje przymuszony do skoku „starą ostrogą”, miasta zostają zbudzone ze snu stukotem „urn” grobowych. Można powiedzieć, że przyszłość wyrasta z dziedzictwa po Bemie. Zatem nie sam Bem jest bohaterem wiersza, tylko pamięć o nim tkwiąca w narodzie i pobudzająca go do czynu.

Wymowa utworu jest następująca: pochód przestaje być jedynie pogrzebem, a staje się marszem bojowników o wolność „zarażonych” wielkością generała. Prawdziwa idea nie umiera, tylko pobudza narody, których celem nie jest grób, tylko przyszłość – oto przesłanie płynące z wiersza Norwida.

Jak pisze Marian Stala, „wiersz ten warto czytać z romantycznymi utworami pomyślanymi jako hołd dla żołnierza – bohatera, z Redutą Ordona, Śmiercią Pułkownika Mickiewicza, z wierszami Na sprowadzenie prochów Napoleona, Pogrzeb kapitana Meyznera i Sowiński w okopach Woli Słowackiego. Takie zestawienie z bliską tradycją pozwala docenić konsekwencję, z jaką Norwid wystylizował żałobną uroczystość ku czci generała Bema, pokazując ją jako niekończący się pochód w przyszłość, unaoczniający nieśmiertelność sławy generała i przyszłe zwycięstwo idei wolności, o którą walczył.”


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne
2  Do obywatela Johna Brown - wiadomości wstępne
3  Pióro - analiza i interpretacjaKomentarze: Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-10-18 13:56:32

praca mi sie bardzo podoba, interpretacja tego utworu zajelaby mi chyba z godzine:P


2018-10-09 22:56:03

Super interpretacja !! Praca bardzo mi sie przydała !! Dziekuje ;))


2018-10-06 14:02:28

Trudno wymagać, aby maturzysta nie mówił językiem, który wbili mu do głowy Bladaczkowie. Czekam na pracę, która oderwie się od ciężaru, który przekazywany jest z pokolenia na pokolenie. Ja tam nie widzę "przekroczenia grobu". Umarli są umarłymi. Idziemy wszyscy w jednym kierunku - "Dalej dalej" do grobu. Potem to korowód cieni - żołnierzy, którzy szli drogą Bema. Bicie urnami o bramy i gwizdanie w szczerby toporów to sygnały z zaświatów, które mają obudzić śpiące narody. Jedyny rozpaczliwy znak jaki mogą dać żywym. To fantastyczna metafora, której rozszyfrowanie nie jest łatwe - jak to u Norwida, ale daje wielką frajdę, kiedy już zrozumiesz.


2018-09-19 15:46:18

Tak szczerze to te wszystkie wiersze są do kitu . Do czego mi się to kiedyś przyda na matematyce stosowanej?! Bez przesady ale piszą o takich bzdurach . Zobaczcie sobie wiersz "Poeta" Andrzeja Bursa tam to dopiero jest "przesłanie"


2018-09-07 20:49:44

dzięki wielkie:)świetna interpretacja
Streszczenia książek
Tagi: