Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja

Wiersz Norwida jest poetycką odezwą do wszystkich Amerykanów pragnących sprawiedliwości i pokoju. Według autora bezsensowna śmierć Browna spowoduje falę agresji i okrucieństw, może także oznaczać nadejście złych czasów („Noc idzie – czarna noc z twarzą Murzyna!”), kiedy to Ameryka nie będzie już symbolem wolności. Wówczas nastąpi w niej całkowity zanik wolności obywatelskich. Poeta przestrzega również przed zaprzepaszczeniem ideałów wolności i sprawiedliwości, o które walczył Brown, a których symbolem w wierszu są Kościuszko i Waszyngton. Dla Norwida szczególnie bolesny jest fakt, iż Brown został skazany na śmierć w kraju, o wolność którego walczyli ci wielcy ludzie. W wierszu skazany na śmierć bohater urasta do rangi symbolu - wojownika o wolność, który poświęcił swe życie w obronie idei, o które walczył i które wyznawał. Jego postać podlega sakralizacji, czego wyraz odnajdujemy w słowach: „Pieśń Ci, jak mewę, posyłam, o! Janie...” Nie tylko otrzymuje on miano wojownika o wolność, ale także męczennika ginącego w obronie praw obywatelskich i niepodległości. Poeta ma nadzieję, że śmierć Browna spowoduje, iż idee, które głosił, zostaną wprowadzone w życie i pociągnął za sobą zmiany.

Dwa ostatnie wersy utworu to apoteoza poezji tyrtejskiej, zagrzewającej do walki:
„Bo pieśń nim dojrzy, człowiek nieraz skona,
A niźli skona pieśń, naród pierw wstanie”.
Podsumowując, poeta wierzy, iż zanim pieśń dojrzeje, wielu ludzi odda swe życie za wolność, ale owa pieśń, wzywająca do czynu, może być zaczątkiem zmian w społeczeństwie.

Kształt artystyczny

Wiersz ma budowę nieregularną; każda ze zwrotek ma inną ilość wersów. Występują w nim wykrzyknienia („Noc idzie – czarna noc z twarzą Murzyna!”), pytania retoryczne („Ta lecieć będzie do ojczyzny Wolnych - bo wątpi już: czy ją zastanie?...”), trzykropki, epitety („Czarna noc”), rymy (kłamią - załamią, nieugiętą - piętą), apostrofa („o! Janie...”), metafory („Bo pieśń nim dojrzy”). Utwór ten był jednym z wielu apeli wystosowanych do sądu amerykańskiego z prośbą o zmianę wyroku skazującego, wydanego na Johna Brown. Jest to dramatyczne wołanie o przywrócenie wolności, równości i sprawiedliwości w Ameryce.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne
2  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacja
3  Moja piosnka (II) - analiza i interpretacjaKomentarze: Do obywatela Johna Brown - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-12 16:58:42

Pierwszy raz w internecie znalazlam naprawde dobre opracowanie do wiersza dokladnie i sumiennie napisane =) dzieki bardzo mi pomogliscie oby tak dalej:):)


2018-10-16 19:40:53

dobre dobre chyba zdam


2018-09-29 18:51:56

Szacunek wielki, nie wiem co bym bez Was zrobiła - Norwid to dla mnie orzech nie do zgryzienia, a Wy tu wszystko ładnie i zrozumiale wykładacie. Brawa!


2018-09-24 20:14:09

Ta strona jest cudowna!! :) Korzystam z niej zawsze, gdy z dnia na dzień mamy w szkole multum wierszy do zinterpretowania i mimo że moja pani profesor jest strasznie wymagająca, zawsze stawia piątki za wiersze tak zinterpretowane :) Tak więc dzięki wielkie za to wszystko i brawa dla twórców stronki oraz oczywiście analiz wierszy!;)


2018-08-30 18:08:42

Mysle, ze jest to wyczerpujaca interpretacja,mogłam uzyskac z niej wiele informacji skorzystac:)
Streszczenia książek
Tagi: