Cyprian Kamil Norwid - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Nie bronię się z zarzutu, iż ciemny jestem w piśmie moim – zarzutu, który nie zaprasza do porozumienia się, ale odpycha ostatecznie – bo jakimże językiem tłumaczyć się może ktoś, którego języka niepodobna zrozumieć? („Jasność a ciemność”, 1850)


W 1851 roku udaje się poecie opublikować kilka utworów w poznańskim „Gońcu Polskim”. Jednak krytyka nie szczędzi mu ostrych ocen. Po licznych niepowodzeniach na różnych polach (nieprzychylne przyjęcie przez krytykę literacką; nie zakwalifikowanie jego rysunku na wystawę malarską a Paryżu; nie przyjęcie do zakonu Zmartwychwstańców) w roku 1852 artysta wyrusza (przez Londyn) na podbój Stanów Zjednoczonych. Podróż do Nowego Jorku okazała się długa (62 dni) i wyczerpująca, poeta przypłacił ją dwutygodniową chorobą. Norwid zatrudnił się w pracowni graficznej Karola Emila Doeplera, za pieniądze tam zarobione zwiedził tereny zamieszkałe przez Indian. Poeta tęsknił za starym kontynentem, dlatego w 1854 roku wyruszył do Londynu, dzięki pomocy nowego znajomego Marcelego Lubomirskiego. Przez następne lata, najpierw Londynie, a potem w Paryżu Norwid utrzymuje się głównie z prac plastycznych. W stolicy Francji odnawia znajomości ze starymi przyjaciółmi. Mocno przeżył śmierć Mickiewicza, uczestniczył w jego pogrzebie.

W tym czasie zabiega o wydanie części swoich dzieł, niestety bezowocnie. Poeta odnawia swoją znajomość z Krasińskim, którego zresztą niedługo przyjdzie mu pożegnać na cmentarzu. Wciąż cierpiącemu na problemy finansowe Norwidowi przychodzi z pomocą kuzyn, Michał Kleczkowski, który ofiarowuje mu niewielką, miesięczną rentę pieniężną. Wiosną 1860 Norwid odnosi pewien sukces, wygłaszając wykładów publicznych o Juliuszu Słowackim w Czytelni Polskiej. Niedługo przed wybuchem powstania styczniowego wychodzi u lipskiego wydawcy Brockhausa tom Poezji Norwida, w serii „Biblioteka Pisarzy Polskich”, tom 21. Zbiór poza wierszami zawierał utwory innego gatunku (Krakus, Quidam, Człowiek, Bransoletka, Garstka piasku, Cywilizacja oraz rozprawy o sztuce). Chociaż poeta z powodu pogłębiającej się choroby nie mógł udać się do kraju, gdy tam trwały walki powstańcze, stał się jednym z najgorliwszych obrońców sprawy polskiej w Paryżu.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Do obywatela Johna Brown - wiadomości wstępne
2  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
3  Do obywatela Johna Brown - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Cyprian Kamil Norwid - życiorys


 • Piszę pracę olimpijską, w której chciałam wykorzystać ten cytat: "Cyprian Kamil Norwid miał bardzo silne poczucie zwrówno przynależności pokoleniowej, jak też odrębności swojej rówieśniczej generacji, zwanej przez niego: pokoleniem sierocym, straconym pokoleniem, pokoleniem o młodości „przemienionej w rozpacz”. Będąc jednak romantykiem, był pierwszym z największych krytyków romantyzmu. I to właśnie polemika z własną epoką stała się źródłem oryginalności Norwida, ale zarazem jego samotniczej odrębności." Skąd on pochodzi? Byłabym wdzięczna za podanie tytuły książki i autora.
  Nina (ninlewandowska {at} gmail.com)

 • no fajna stronka.. ale zauważyłem brak pewnych info. np. to że Ojciec Cypriana naciskał na niego by szedł na Prawo lub śmierć jego przyjaciela te rzeczy odbiły mu się na poglądy życia (no może że myli mi się ze słowackim :P)
  Kujon ()

 • no ludziska jak dla mnie to plytko i to strasznie plaszczyzna wiedza jak na stronke to malo!! tyle to ja pamietam na codzien a nie w internecie no czyste podstawy. na lekcje??? powodzenia...
  eeelooo (ajaaa)

 • wreszcie znalazlam swietą stronkę o Norwidzie , na ktorej dosyc obszernie moge dowiedziec sie o jego emigracji oraz smierci
  magdi ()

 • nie no super strona tak 3mać!! oby bylo takich wiecej - tu jest doslownie wszystko!!
  LubieWypic ()

 • super napisane ! krótko, łatwo sie nauczyc i w ogole GIT!!
  Ewka (klakier_1991 {at} o2.pl)

 • no super ten zyciorys. wreszcie cos czytelnego i nadajacego sie na plakat.
  skret (monika.skrecik {at} buziaczek.pl)

 • fajna wogule jestcałość w sam raz na konkurs onim jak dla mnie spoks gitne i takie tam właśnie tegopotrzebowałem xD
  cyprian kamil norwid ()

 • Fajna stronka,krótko,zwięźle i na temat :P dzieki
  JoAnA ()


Tagi: