Fortepian Chopina - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Już w pierwszym wersie poeta zwraca się bezpośrednio do Szopena: „Byłem u Ciebie...”, jest to zatem przykład liryki inwokacyjnej.
INWOKACJA - rozpoczynająca utwór lit. lub jego część uroczysta prośba skierowana do muzy lub do istot nadprzyrodzonych, o natchnienie do stworzenia dzieła, np. Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Konwencja ta będzie kontynuowana w całym dziele i choć Szopen nie odezwie się ani słowem, to jego milczenie jest dostatecznym powodem do wygłaszania przez poetę monologu.

Utwór ten jest wieloczęściowy. W trzech pierwszych zwrotkach opisuje poeta zapamiętaną przez niego sylwetkę gasnącego artysty. Norwid wspomina postać Szopena, podobnego do liry Orfeusza, do postaci marmurowej dłuta Pigmaliona. Nawiązanie do mitów jest celowe. Orfeusz wzruszał przyrodę swoją muzyką, Pigmalion zaś ożywił rzeźbę; życie i twórczość muzyka stają się mitem dzięki wielkości jego osoby.

Dostrzegamy bladą twarz i alabastrowe dłonie Szopena, które zlewają się w jedno z bielą klawiatury fortepianu. Ostatnie dni życia artysty są niezwykłe: „Pełne, jak Mit, Blade, jak świt”. Zatem zbliżająca się śmierć nie oznacza dla niego końca, jedynie przejście w inny, wyższy wymiar istnienia, gdyż mit jest czymś ponadczasowym, wiecznie żywym.

Kolejne trzy części wprowadzają już innego bohatera. Jest nim nie tylko sam muzyk, ale i jego muzyka. To właśnie dzięki niej śmierć autora nie oznacza kresu jego dzieła. Jest ona wartością ponadczasową, która tworzy pomost między sztuką starożytnej Grecji a współczesnością. Posiada ona również doskonałość klasyczną połączoną z peryklejską prostotą (mowa o sztuce greckiej z czasów Peryklesa w V w. przed Chrystusem). Podmiot liryczny rozważa samą istotę sztuki. Tu odwołuje się do takich twórców jak Fidiasz – grecki rzeźbiarz, Ajschylos – tragik czy też Dawid – psalmista biblijny, a także Szopen, którzy realizowali swą sztukę w sposób doskonały poprzez łączenie istoty i formy: „Zwiesz się razem: Duchem i Literą.” W części tej widzimy odpowiedź na pytanie, dlaczego prawdziwa sztuka jest niezrozumiała w realnym świecie. Otóż cechą takiego świata jest niedoskonałość, zaś sztuka jest czymś doskonałym, tworzącym idealną całość. Dlatego nie można na ziemi zrealizować jej ideału:

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
2  Norwid - poeta myśli
3  Pielgrzym - wiadomości wstępneKomentarze
artykuł / utwór: Fortepian Chopina - analiza i interpretacja


 • Taka różnica, że Szopen jest spolszczony, a Chopin to właściwe nazwisko. Co do sensu tytułu, to wystarczy przeczytać wiersz i się dowiesz. Bo nie da rady tak w dwóch zdaniach tego wytłumaczyć :P.
  Anonim ()

 • Nie wszyscy sciagaja prosto z neta nie czytajac tego:)Ja akurat zawzse czytam np opracowania z kilku roznych stronek i to co przeczytalam tylko pomaga mi w np napisaniu jakiegos wypracowania:) A stronka swietna przydaje sie dzieki:)
  Gosienka (gosia_vipex {at} wp.pl)

 • mam pytanie... może ktoś powiedzieć mi coś sensownego na temat tytułu? chodzi mi głownie o to dlaczego w niektórych wydaniach brzmi "Fortepian Chopina" w innych zaś "Fortepian Szopena" jak jest w oryginale i skąd ta różnica
  Anonim ()

 • Samo wykucie czyjejś analizy na pamięć na nic się zda jeśli sami rozumem nie sięgniemy biografii Norwida, Chopina i innych twórców, których - uważam - sądy przydają się w życiu! Trzeba tylko ruszyć głową.
  K. ()

 • komentarz do HHH(SSS); nauka w liceum nie jest obowiązkowa więc jeżeli nie masz na to ochoty to zrezygnuj z liceum; po za tym widzę że jesteś kiepskim uczniem(uczennicą) skoro nie wiesz kto to był Chopin i piszesz o nim "jakiś" brak szacunku !!
  Anonim ()

 • "Nie występują w nim rymy, apostrofy, anafory" „I znów widzę, acz dymem oślepian, jak przez ganku kolumny Sprzęt podobny do trumny Wydźwigają... runął... runął... Twój fortepian!” a tu nie ma rymów? apostrofy tez są... do szopena bezpośrednio... ale ogolnie wszystko poza tym w porządku;)
  agaa ()

 • Takie opracowania na pewno pomagają, ale młodzież odwala prace domowa, zupelnie nie zastanawiajac sie oczym to jest. a to naprawdę wzruszajace wydarzenie i warto poznac ten wiersz i oklicznosci jego powstania.
  monika (monika-glowacka {at} wp.pl)

 • super!!! poprostu cała ta stronka jest super to jest kolejny już raz kiedy pomagam sobie w napisaniu pracy mając tak wymagającą nauczycielkę DZIĘKI! ;)))
  zadowolona (...)

 • genialne opracowanie, zresztą jak cała stronka:)szkoda tylko, ze dostałam ją dopiero 2 miesiące przed maturą. Mimo to z pewnością mi pomoże:)dzieki
  kasia ()

 • Dobre !:D Kolejn praca domowa z głowy !! Oby wiecej takich interprettacji:P
  Ludov!C ()

 • no nie moge nie moge ni moge, 4 trzydziesci rano a ja siedze nad jakims szopenem, masakra...!!!
  hhh (sss)

 • dobra interpreacja wiersz cool
  dan8iel (danielg5 {at} vp.pl)


Tagi: