Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja
Już w pierwszym wersie poeta zwraca się bezpośrednio do Szopena: „Byłem u Ciebie...”, jest to zatem przykład liryki inwokacyjnej.
INWOKACJA - rozpoczynająca utwór lit. lub jego część uroczysta prośba skierowana do muzy lub do istot nadprzyrodzonych, o natchnienie do stworzenia dzieła, np. Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowy i w Ostrej świecisz Bramie! A. Mickiewicz „Pan Tadeusz”.
Konwencja ta będzie kontynuowana w całym dziele i choć Szopen nie odezwie się ani słowem, to jego milczenie jest dostatecznym powodem do wygłaszania przez poetę monologu.

Utwór ten jest wieloczęściowy. W trzech pierwszych zwrotkach opisuje poeta zapamiętaną przez niego sylwetkę gasnącego artysty. Norwid wspomina postać Szopena, podobnego do liry Orfeusza, do postaci marmurowej dłuta Pigmaliona. Nawiązanie do mitów jest celowe. Orfeusz wzruszał przyrodę swoją muzyką, Pigmalion zaś ożywił rzeźbę; życie i twórczość muzyka stają się mitem dzięki wielkości jego osoby.

Dostrzegamy bladą twarz i alabastrowe dłonie Szopena, które zlewają się w jedno z bielą klawiatury fortepianu. Ostatnie dni życia artysty są niezwykłe: „Pełne, jak Mit, Blade, jak świt”. Zatem zbliżająca się śmierć nie oznacza dla niego końca, jedynie przejście w inny, wyższy wymiar istnienia, gdyż mit jest czymś ponadczasowym, wiecznie żywym.

Kolejne trzy części wprowadzają już innego bohatera. Jest nim nie tylko sam muzyk, ale i jego muzyka. To właśnie dzięki niej śmierć autora nie oznacza kresu jego dzieła. Jest ona wartością ponadczasową, która tworzy pomost między sztuką starożytnej Grecji a współczesnością. Posiada ona również doskonałość klasyczną połączoną z peryklejską prostotą (mowa o sztuce greckiej z czasów Peryklesa w V w. przed Chrystusem). Podmiot liryczny rozważa samą istotę sztuki. Tu odwołuje się do takich twórców jak Fidiasz – grecki rzeźbiarz, Ajschylos – tragik czy też Dawid – psalmista biblijny, a także Szopen, którzy realizowali swą sztukę w sposób doskonały poprzez łączenie istoty i formy: „Zwiesz się razem: Duchem i Literą.” W części tej widzimy odpowiedź na pytanie, dlaczego prawdziwa sztuka jest niezrozumiała w realnym świecie. Otóż cechą takiego świata jest niedoskonałość, zaś sztuka jest czymś doskonałym, tworzącym idealną całość. Dlatego nie można na ziemi zrealizować jej ideału:

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  W Weronie - analiza i interpretacja
2  Do obywatela Johna Brown - analiza i interpretacja
3  Pielgrzym - wiadomości wstępneKomentarze
artykuł / utwór: Fortepian Chopina - analiza i interpretacja


 • Największą zgrozą jest ANALIZA wiersza. To coś, co powinno zostać zakazane, bo zabija ducha poezji. Poezja przerasta każdą analizę. Nie istnieje żadne "co autor miał na myśli". Tak interpretują jednostki ograniczone dla których poezja bez klucza i kontekstu to niezrozumiały bełkot. Tacy sprowadzą poezję do heksametrów daktylicznych akatalektycznych z rozwiązaną tezą nagłosu spondeicznego i zarozumiale będą twierdzić iż ROZUMIEJĄ poezję. Prawdziwa poezja żyje własnym życiem w każdym człowieku inaczej, ba! W każdej chwili naszego życie przybiera inne oblicze, przeglądając się w naszych doświadczeniach ale też nawet nastrojach chwili. Na tym polega jej niezmierzone bogactwo i piękno. A gry kontekstów znaczeń i odwołań miały być może znaczenie dla Autora, a być może wcale nie. Poezja ma tylko takie znaczenie jakie znajduje w nas samych. Prawdziwy poeta zawsze z politowaniem spoglądać będzie na wysiłki "analityków" bo "mieszka w pałacu Możliwości".
  Gabriel (gabrielg at poczta.fm)

 • Niestety, na maturze należy się wstrzelić w klucz - szkoła jest instutucją, w której uczą schematów myślenia. Z myśleniem samym w sobie bywa już gorzej.
  do Parasol ()

 • Błędna interpretacja? Zła interpretacja? A można wiedzieć co to takiego? Rozumiem, ze według wszystkich krytykujących słowa pana Tomka, interpretacja właściwa to jedynie wyznaczenie przez wąską grupkę ludzi tego, co poeta miał na myśli i wykucie w głowach pewnego schematu. Interpretacja wiersza moi drodzy, to określenie co wiersz, wiersz wyraża, nie poeta. Dzieła literackie to niekoniecznie wynik planu, a słów samoistnie wkradających się do głowy, o których wykorzystaniu i ułożeniu decyduje właśnie poeta. Przesłanie nie wynika z zamiaru a odbioru.To, że wiersz ma charakter pochwalny, nie musi oznaczać, ze pochwalny jest.
  Parasol ()

 • Tomku, Twoje wnioski są błędne i nie radzę nigdy chwalić się taką interpretacją publicznie. Ja również jestem zwolenniczką pewnej wolności w interpretacji niektórych wierszy, ale w tym przypadku, tak jak pisała Ola - Norwid był oczarowany spotkaniami z Chopinem, a w tym utworze nie ma nawet śladu kpiny czy ironii wymierzonej w kompozytora. Ponadto, to nie bryk ustala kierunek interpretacji dzieł, ale klucz do zadań, opracowany przez uczonych, którzy, podejrzewam, iż mają większą wiedzę niż my. Bardzo przydatna praca, dziękuję :)
  Chmurcia ()

 • Tomku, radzę poczytać o spotkaniach Norwida i Chopina. O ich osobistych wrażeniach, a głównie Norwida, bo o niego się rozchodzi. Był nim absolutnie zafascynowany. Prawda, że każdy ma prawo do własnej interpretacji, ale trochę książkowej wiedzy, na temat w tym przypadku Norwida i Chopina, wypada mieć. Amen.
  Ola, do Tomka ()

 • Pana Tomka, który analizuje wiersz po swojemu, jak pisze, zachęcam do opracowań akademickich, a przede wszystkim do uważnego wczytania się w wiersz, gdyż wysuwa błędne wnioski. O wierszu nie można myśleć, co się chce, trzeba poprzeć to analizą. Żadna nie wykaże ironii w pierwszych zwrotkach tekstu. I oczywiście ten, który jest Duchem i Literą to Bóg!Przecież tak właśnie mówiło się o Bogu już w Biblii. Interpretacja na tej stronie powinna to uwzględnić.
  Joanna (j_sadlowska {at} wp.pl)

 • Dziękuje za tą strone jest wspaniała!!! zawsze pomaga mi zrozumieć trudne rzeczy albo służy jako ściągawka gdy nie daje rady ze wszystkim sama zdąyć. Dziękuje!!1
  Wera ()

 • analiza wiersza w dużej mierze słuszna, niewlasciwa zaś jest odczytanie zwrotki vii. norwid odnosi sie w niej do Boga stworcy wszystkiego, także geniuszy takich jak Fidiasz,Dawid, czy Chopin. Taką myśl odcztał prof. Wojciech Siemion w swojej "Lekcji czytania-Norwid'to bog jest "milości profilem. to od Chrystusa zaczęla sie nowa era.to z Jego ducha bierze sie poczatek wszystkiego. Przeczytajcie, a sami zobaczycie jak to się zgadza.
  joanna (joanna.kasperska {at} wp.pl)

 • Ktoś kiedyś opisał ten wiersz w jakimś bryku w taki własnie sposób i teraz wszyscy to powtarzają jako wersję oficjalną "co autor miał na myśli". Dla mnie ten wiersz późnoromantycznego Norwida jest "rozprawieniem" się z symbolami polskiego romantyzmu, którymi byli Mickiewicz, Słowacki i właśnie Chopin, których marne ideały na nic się zdały i do niczego nie prowadziły, a to wydarzenie, kiedy za karę dla Warszawy na Krakowskim Przedmieściu Rosjanie wyrzucili fortepian Chopina stało się bardzo fajną alegorią, że podziwiany "ideał sięgnął bruku". Ja traktuje wcześniejsze zwrotki i porównania jako sarkazm Norwida, a nie gloryfikację jego osoby i twórczości. Zapewne większość się nie zgodzi, ale szczęśliwie jestem już jakiś czas po LO i mam prawo do własnej interpretacji ;-) Pozdr T
  Tomek_WWA ()


Tagi: