Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Interpretacja

Wiersz ten pokazuje nie tyle sylwetki wielkich ludzi, ile mówi o ich „niewspółczesności”. Byli oni bowiem przez współczesnych niedocenieni. Swoimi myślami, utworami, sposobem bycia wykraczali poza czasy swej epoki, co stanowiło ich tragedię. Fakt, iż byli wyobcowani w społeczeństwie, potęgował ich wielkość w latach późniejszych. Utwór ten podzielić można zasadniczo na dwie części. W części pierwszej podmiot liryczny przypomina tragiczne losy wielkich postaci, które dopiero po swojej śmierci doczekały się uznania i sławy. Postacie te miały odwagę wystąpić z nowymi poglądami, dzięki czemu udało im się doprowadzić do wielkich, epokowych przełomów. Jednak nagrodą jaką za to otrzymali za życia były prześladowania i pogarda. Ich ciała nawet po śmierci nie zaznały spokoju.

W kolejnych zwrotkach Norwid przywołuje postać Sokratesa (otrutego, a później uhonorowanego spiżowym posągiem), Dantego (wygnańca z rodzinnego miasta - Florencji, chowanego w kilku miejscach), Kolumba (którego prochy były kilkakrotnie przenoszone), Camoesa (którego grób został zniszczony przez trzęsienie ziemi), Kościuszkę (który miał dwa groby), Napoleona (zmarłego na wygnaniu) oraz Mickiewicza. Poeta podkreślał, że jeśli ktoś ma więcej niż jeden grób to tak, jakby nie miał żadnego.

Część druga utworu to skierowanie się podmiotu lirycznego ku zmarłemu poecie. Ironicznie przewiduje on, iż dopiero przyszłe pokolenia uznają zasługi i wielkość wieszcza:
„A lać ci będą łzy potęgi drugiej
Ci, co człowiekiem nie mogli Cię widzieć...”
Śmierć Mickiewicza jest okazją do wypowiedzenia smutnej prawidłowości historycznej. Regułą jest, że wielcy, wybitni ludzie za życia są uznawani przez społeczeństwo za margines. Ich geniusz nie pasuje do czasów, w których przyszło im żyć. Dlatego ich nowatorstwo zrozumienie odnajduje dopiero po ich śmierci, kiedy to ludzie zaczynają ich doceniać, czego wyrazem może być stawianie im pomników.

Kształt artystyczny

Utwór ma budowę dwuczłonową. Jest to rozbudowana paralela historyczna, którą uzupełnia wróżba dotycząca przyszłości oraz refleksja filozoficzno - społeczna.
PARALELIZM – według słownika terminów literackich jest to powtórzenie w utworze literackim jakiegoś elementu lub zasady budowy , wprowadzenie składnika pod pewnym względem analogicznego do już użytego w utworze. Prowadzi to do uwydatnienia podobieństwa lub przeciwstawienia. Uważany jest on za jedną z podstawowych zasad poezji ludowej, gdzie służył zwłaszcza do kontrastowania przyrody i świata ludzkiego. Często pojawia się w gatunkach sięgających do folkloru, np. w balladach.
Pytania retoryczne: (Coś ty uczynił swoim, Camoensie, Że po raz drugi grób twój grabarz trzęsie, Zgłodziwszy pierwej?”)oraz powtórzenia struktur składniowych: („Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie”, „ Coś ty Italii zrobił, Alighieri”), które widoczne są w części pierwszej, podkreślają tragiczne losy wybitnych ludzi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
2  Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne
3  anegdoty o NorwidzieKomentarze
artykuł / utwór: Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacja


 • Bardzo dobra interpretacja po przeczytanii jej od razu rozumie sie tresc wiersza i wcale nie trzeba robic sciag itd bo wszytsko jest zrozumiałe dziex za pomoc pozdrawiam
  Marta (Marta1142 {at} pocta.onet.pl)

 • interpretacja 'trafiona':) zreszta jak kazda tutaj:) ale błagam...niech ktoś umieści tutaj interpretacje "Mojej piosnki I"
  madzia (mgodzi {at} wp.pl)

 • Nic dodać, nic ująć. Świetna praca.
  ANECZKA ()

 • Idealna:)Wielkie dzieki:)
  Elwira (elwira.godzik {at} wp.pl)

 • Pieknie, przydalo sie :)
  :)) ()

 • Analiza i Interpretacjia poprostu miodzio!!!!Czytalam wiele roznych prac na ten temat ale byly albo za krotkie albo przesadzone...a ta jest idealna.Jestem bardziej scislym umyslem i kazda interpretacjia sprawia mi trudnosci.Ta bardzo mi pomogla po przeczytaniu wszystko w glowce mi sie ulozylo i poplynelam...napisalam piekna prace (ale sie chwale)...oczywiscie swoimi slowami :) Dzieks
  Malenstwo (ewcik_16 {at} wp.pl)


Tagi: