Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Geneza
Utwór ten poświęcony jest pamięci Józefa Bema, bohatera powstania listopadowego (1830/1831). Walczył on we Francji i Portugalii, w czasie Wiosny Ludów bił się w obronie Wiednia i na Węgrzech. Wiersz powstał w roku 1851, kilka miesięcy po śmierci generała w Syrii. Dla autora Józef Bem był symbolem wartości moralnych oraz cnót obywatelskich i wojskowych.

Co to jest rapsod?
Według słownika terminów literackich jest to utwór poetycki opiewający w podniosłym stylu bohaterów i zdarzenia historyczne. Łączy się on z ustnymi początkami poezji epickiej. W starożytnej Grecji utwory te były wykonywane przez recytatorów, tzw. rapsodów. W czasach nowszych odwołanie się do formy rapsodu może mieć charakter stylizacyjny (np. „Bema pamięci żałobny rapsod”).

Udostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
2  Pielgrzym - analiza i interpretacja
3  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne


  • osobiście uważam, ze do poezji Norwida trzeba dojrzeć. Jego utwory zawzze było ciężko zinterpretować, aczkolwiek zawieraja w sobie wspaniałe prawdy życiowe.
    .. (..)

  • Ja osobiście nie przpadam za twórczością Cypriana (Cypka) Kamila Norwida. Jest on dla mnie zbyt sztuczny, dwulicowy i nadęty jak fortepian Chopina, który spojrzał za siebie a tu chodnik. A wogóle to pozdrawiam J. Świderską-Niedobit :**
    Wojtek (melec21 {at} o2.pl)


Tagi: