Fortepian Chopina - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Zawsze – zemści się na tobie: BRAK!...
- Piętnem globu tego – niedostatek.”
W części ósmej przenosimy się do Warszawy na plac Starego Miasta, który oglądamy z lotu ptaka. Krajobraz stolicy widzimy jakby oczami Szopena, gdyż jego duch jest tam wciąż obecny. Zniszczenie fortepianu mistrza, który jest symbolem sztuki, jest wyrazem odrzucenia przez ludzi muzyki Szopena. Moment wyrzucenia przez okno fortepianu opisany został z dużą dożą emocji. Momentem kulminacyjnym jest odgłos upadającego na bruk fortepianu:
„I znów widzę, acz dymem oślepian,
jak przez ganku kolumny
Sprzęt podobny do trumny
Wydźwigają... runął... runął... Twój fortepian!”
Ostatnia, dziesiąta część, to refleksja podmiotu lirycznego na temat muzyki Szopena oraz poezji samego Norwida. Łączy je fakt, iż obydwie nie były zrozumiane przez współczesnych. W swej twórczości wykraczali oni poza swój czas, dlatego też ludzkość musiała dojrzeć, aby w pełni zrozumieć i zaakceptować ich twórczość. Jednak aby to się wydarzyło, sztuka musi być kompletnie odrzucona, „Ideał musiał sięgnąć bruku”. Dopiero wtedy nastąpić może jej zmartwychwstanie i zrozumienie.

Kształt artystyczny
Utwór ten ma charakter traktatu o sztuce. Właśnie ona jest jednym z dominujących w wierszu tematów. Na wieloznaczność wiersza wskazują liczne metafory („Z marmurów łona”), nawiązania do tradycji (Orfeusz, Pigmalion), słowa – klucze („Brak”), zapis graficzny („BRAK”, „D o p e ł n i e n i e”), wielokropki, myślniki, niedopowiedzenia, epitety („Pod rozpłomienioną gwiazdą”), wykrzyknienia („Ten!”, „Nie ja!”). Jego budowa jest nieregularna.

Występują w nim również rymy, apostrofy, anafory
ANAFORA czyli powtórzenie tego samego wyrazu lub grupy wyrazów na początku wersów, strof, zdań lub akapitów.
Podzielony został na dziesięć części zróżnicowanych tematycznie, z których każda ma inną ilość wersów.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
2  Pióro - analiza i interpretacja
3  Wielcy ludzie w poezji NorwidaKomentarze
artykuł / utwór: Fortepian Chopina - analiza i interpretacja


 • Taka różnica, że Szopen jest spolszczony, a Chopin to właściwe nazwisko. Co do sensu tytułu, to wystarczy przeczytać wiersz i się dowiesz. Bo nie da rady tak w dwóch zdaniach tego wytłumaczyć :P.
  Anonim ()

 • Nie wszyscy sciagaja prosto z neta nie czytajac tego:)Ja akurat zawzse czytam np opracowania z kilku roznych stronek i to co przeczytalam tylko pomaga mi w np napisaniu jakiegos wypracowania:) A stronka swietna przydaje sie dzieki:)
  Gosienka (gosia_vipex {at} wp.pl)

 • mam pytanie... może ktoś powiedzieć mi coś sensownego na temat tytułu? chodzi mi głownie o to dlaczego w niektórych wydaniach brzmi "Fortepian Chopina" w innych zaś "Fortepian Szopena" jak jest w oryginale i skąd ta różnica
  Anonim ()

 • Samo wykucie czyjejś analizy na pamięć na nic się zda jeśli sami rozumem nie sięgniemy biografii Norwida, Chopina i innych twórców, których - uważam - sądy przydają się w życiu! Trzeba tylko ruszyć głową.
  K. ()

 • komentarz do HHH(SSS); nauka w liceum nie jest obowiązkowa więc jeżeli nie masz na to ochoty to zrezygnuj z liceum; po za tym widzę że jesteś kiepskim uczniem(uczennicą) skoro nie wiesz kto to był Chopin i piszesz o nim "jakiś" brak szacunku !!
  Anonim ()

 • "Nie występują w nim rymy, apostrofy, anafory" „I znów widzę, acz dymem oślepian, jak przez ganku kolumny Sprzęt podobny do trumny Wydźwigają... runął... runął... Twój fortepian!” a tu nie ma rymów? apostrofy tez są... do szopena bezpośrednio... ale ogolnie wszystko poza tym w porządku;)
  agaa ()

 • Takie opracowania na pewno pomagają, ale młodzież odwala prace domowa, zupelnie nie zastanawiajac sie oczym to jest. a to naprawdę wzruszajace wydarzenie i warto poznac ten wiersz i oklicznosci jego powstania.
  monika (monika-glowacka {at} wp.pl)

 • super!!! poprostu cała ta stronka jest super to jest kolejny już raz kiedy pomagam sobie w napisaniu pracy mając tak wymagającą nauczycielkę DZIĘKI! ;)))
  zadowolona (...)

 • genialne opracowanie, zresztą jak cała stronka:)szkoda tylko, ze dostałam ją dopiero 2 miesiące przed maturą. Mimo to z pewnością mi pomoże:)dzieki
  kasia ()

 • Dobre !:D Kolejn praca domowa z głowy !! Oby wiecej takich interprettacji:P
  Ludov!C ()

 • no nie moge nie moge ni moge, 4 trzydziesci rano a ja siedze nad jakims szopenem, masakra...!!!
  hhh (sss)

 • dobra interpreacja wiersz cool
  dan8iel (danielg5 {at} vp.pl)


Tagi: