Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Cyprian Kamil Norwid urodził się w 1821 roku. Znaczna część jego twórczego życia przypadła na okres, gdy tworzyli już pisarze pozytywiści. Historycy literatury zaliczają go jednak do romantyków. Jest on poetą w pełni oryginalnym, nie dającym się jednoznacznie sklasyfikować. Charakterystyczną cechą poezji Norwida jest pewna wieloznaczność, zamierzone przemilczanie, doszukiwanie się w wydarzeniach codziennych pewnych historycznych prawidłowości. Takie właśnie są wiersze Norwida, które traktują o "wielkich ludziach". Charakterystyczne, jest także to, że opowiada o nich w momencie ich śmierci lub po śmierci. Śmierć uwydatnia dopiero ich wielkość. Poeta uważa, że moment śmierci człowieka pozwala na przekazanie jego dorobku ludzkości.

Wiersz "Bema pamięci żałobny rapsod" poświęcony jest pamięci gen. Józefa Bema, bohatera powstania listopadowego. Norwid nie opisuje prawdziwego pogrzebu Bema, ale przedstawia poetycką wizję pogrzebu, stworzoną na kształt pogrzebów dawnych wodzów germańskich lub słowiańskich. Żałobny orszak idzie bardzo długo niosąc rekwizyty, w końcu dochodzi do grobu, w który nie składa ciała bohatera. Jest to symbol przetrwania ideałów Bema - walki o niepodległość. Owa idea pozostaje nieśmiertelna dopóki "Serca zemdlałe ocucą - pleśń z oczu zgarną narody...". Następuje cudowne zwycięstwo ducha Bema nad pogrążonym światem, oddane w aluzji do biblijnej opowieści o zdobyciu Jerycha.

W 1869 roku głośna stała się sprawa egzekucji Johna Browne'a, amerykańskiego farmera, bojownika w walce o wyzwolenie Murzynów. Rząd Stanów Zjednoczonych skazał go na śmierć. Wyrazem protestu Norwida stały się wiersze "Do obywatela Johna Browne'a" oraz "John Brown". Wiersz "Do obywatela Johna Browne'a" ma charakter listu. Posłańcem jest mewa. Norwid pisząc wiersz nie wie czy dotrze on do adresata przed śmiercią. Pojawia się motyw powątpiewania czy zastanie Stany Zjednoczone jako państwo wolnych ludzi, bo śmierć Browne'a jest zaprzeczeniem wolności. Stany Zjednoczone, o które walczył Kościuszko, ojczyzna Waszyngtona splamiła się taką egzekucją. Pojawia się motyw przyszłości, w której "syn kata" - następne pokolenie również nie będzie pokoleniem ludzi dobrych, prawych i uczciwych. Zapowiedź prześladowań Murzynów. "Noc idzie - czarna noc z twarzą Murzyna". W ostatnich słowach utworu:


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
2  Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
3  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - wiadomości wstępneKomentarze: Wielcy ludzie w poezji Norwida

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-21 16:25:47

Adam zjadł jabłko w świecie o nazwie Eden,poznał zatem siebie nagiego i wstydliwego a owe cechy z przyczyn poznawczych stały się niedoskonałe przeto ZOSTAŁY ZESŁANE w miejsce w jakim wszystkie niedoskonałości będą umierały aby mogły żyć ,ŻYĆ CECHY DOSKONAŁE.WIELKĄ TAJEMNICĄ jest okryte położenie EDENU.OCZY NIEWIDZIAŁY , A kto ma uszy niechaj słucha Tych ,KTÓRZY SŁUCHAAJĄ ,,,,,świat jeest głuchy ,CHOĆ sAm wiele mówi 0 wartościach JAKIM jest MIŁOŚĆ tyle żę smutek , ból cierpienie z rozumem związany i strachem własnego przeznaczenia, oszukany wraz z oszukojącym widzeniem siebie CZŁOWIEKA żyjącego pośrud innych STWOŻEŃ MIENI SIĘ BYĆ CHODOWCA szczura ,BO sam jesst SZCZUREM ,kiedy topi duchowe pochodzenie widokiem z perspektywy szczura i zawiłością znaczeń złudą rzeczywistą , prawdę pokarze tym którzy słchają prawdy i poszukują w świecie niedoskonałym, Doskonałego JAKIM Jest ŻYCIE . A ŻYCIE JEST CUDEM STWORZENIA jkim jest człowiek .


2018-09-23 18:05:15

Norwid jest doskonałym poeta,i jego poezja mnie inspiruje.dlatego dziekuje za te informacje, to mi pomogło w głebszej refleksji nad tym swietnym artysta...
Streszczenia książek
Tagi: