Wielcy ludzie w poezji Norwida - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Bo pieśń nim dojrzy, człowiek nieraz skona

A niźli skona pieśń, naród pierw wstanie"

Dźwięczy nuta nadziei, że poezja może przetrwać historię i budzić do walki narody. Ale zanim wielka idea Browna zostanie przez innych pojęta, wielu jej obrońców zginie.

Chopinowi Norwid poświęca utwór "Fortepian Chopina", który powstał w 1863 roku, a jego geneza łączy się z zamachem na rosyjskiego gen. Berga. W odwecie żołnierze rosyjscy zdemolowali Pałac Zamoyskich, z którego zrzucono bombę. Przy okazji oknem wylądował fortepian Chopina. Wiersz nie ogranicza się jedynie do tego epizodu. Poeta wypowiedział także swoje zdanie. Utrwala on znaczenie kompozytora dla kultury świata, jego wielkości. Muzyka Chopina jest przedstawiona przez Norwida jako ziemskie dopełnienie piękna dojrzałego. Ma on siłę podnoszenia rzeczywistości do ideału, nieosiągalnego dla ludzi. Istotą sztuki Chopina jest to, że wywodzi się ona z ludowości, sztuka to "doskonałe wypełnienie" - nieosiągalny absolut. Ideału tego nie można osiągnąć ale można doń dążyć. Muzyka czyni z ludzi istoty doskonałe. Miarą tej doskonałości jest porównanie do hostii. W wierszu zarysowuje się konflikt między pięknem doskonałym - norwidowskim dobrem, a żołnierzami ciskającymi fortepian na bruk reprezentującymi zło. Dochodzi do głosu teoria mówiąca, że zniszczenie materiału nie jest równoznaczne z zagładą wartości. Jest też tam triumf:

"Ciesz się, późny wnuku!...

Jękły - głuche kamienie:

Ideał - sięgnął bruku "

W związku ze śmiercią Mickiewicza w Stambule w 1856 roku powstał wiersz "Cóż ty Atenom zrobił Sokratesie?". Fakt sprowadzeni zwłok poety do Paryża stał się przyczyną sporów emigracji i wzbudził refleksje Norwida - wielcy ludzie nie znajdują szczęścia za życia, a nawet po śmierci nie uzyskują należnej im czci. Wspomina Norwid Sokratesa, któremu po śmierci Ateńczycy postawili statuę ze złota, wspomina Dantego, któremu poświęcono dwa groby. Podobne były losy Kolumba, Kościuszki, Napoleona. Nuta goryczy wysnuta jest z osobistych doświadczeń Norwida. Zawsze żył w cieniu wielkich ludzi, nie doceniony, samotny, a zmarł w przytułku dla bezdomnych.

Być może Norwid w każdym przedstawionym tutaj wierszu pragnął pokazać, jak wielką cenę musi zapłacić każda indywidualność za swoją odmienność, oryginalność. Ale jednocześnie bohaterowie Norwida - postacie przecież prawdziwe, kiedyś istniejące, niosą przyszłym pokoleniom przesłanie, które istnieć będzie tak długo jak pamięć o nich - przesłanie etyczne, moralne, estetyczne.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Pielgrzym - analiza i interpretacja
2  Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
3  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacjaKomentarze: Wielcy ludzie w poezji Norwida

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2011-11-19 18:16:13

Adam zjadł jabłko w świecie o nazwie Eden,poznał zatem siebie nagiego i wstydliwego a owe cechy z przyczyn poznawczych stały się niedoskonałe przeto ZOSTAŁY ZESŁANE w miejsce w jakim wszystkie niedoskonałości będą umierały aby mogły żyć ,ŻYĆ CECHY DOSKONAŁE.WIELKĄ TAJEMNICĄ jest okryte położenie EDENU.OCZY NIEWIDZIAŁY , A kto ma uszy niechaj słucha Tych ,KTÓRZY SŁUCHAAJĄ ,,,,,świat jeest głuchy ,CHOĆ sAm wiele mówi 0 wartościach JAKIM jest MIŁOŚĆ tyle żę smutek , ból cierpienie z rozumem związany i strachem własnego przeznaczenia, oszukany wraz z oszukojącym widzeniem siebie CZŁOWIEKA żyjącego pośrud innych STWOŻEŃ MIENI SIĘ BYĆ CHODOWCA szczura ,BO sam jesst SZCZUREM ,kiedy topi duchowe pochodzenie widokiem z perspektywy szczura i zawiłością znaczeń złudą rzeczywistą , prawdę pokarze tym którzy słchają prawdy i poszukują w świecie niedoskonałym, Doskonałego JAKIM Jest ŻYCIE . A ŻYCIE JEST CUDEM STWORZENIA jkim jest człowiek .


2007-03-18 10:13:43

Norwid jest doskonałym poeta,i jego poezja mnie inspiruje.dlatego dziekuje za te informacje, to mi pomogło w głebszej refleksji nad tym swietnym artysta...
Streszczenia książek
Tagi: