Cyprian Kamil Norwid - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W 1865 poeta dostał od Brockhausa propozycję wydania kolejnego tomu poezji. Przygotował zbiór wierszy pt. Vade-mecum i w rok później wysłał go wydawcy, który jednak ze względu na trudną sytuację polityczna rezygnował z publikacji. Mimo wielu starań poecie nie udaje się wydać tego tomu za życia.

Rok 1868 przyniósł Norwidowi sukces. W paryskim czasopiśmie ,,L'Artiste” ukazały się dwie akwaforty Norwida opatrzone przychylnym komentarzem. Uznanie Francuzów zaowocowało przyjęciem do Société des Artistes (Stowarzyszenia Artystów), co nie wpłynęło jednak znacznie na poprawę sytuacji materialnej Norwida. Pozbawiony pensji, którą wypłacał mu kuzyn, popada w coraz większa biedę.

Ludzie cisi są zakałą świata!...
I odpycha on ich ustawicznie,
Coraz dalej, coraz skorzej, z ziemi...
Aż nareszcie mówią: „To jest wariat!”
(...)Nie każdy-bo, co z sobą rozmawia,
Jest wariatem...
i nie każdy nawet,
Co tak skromnie mieszka, jest lada kto!
(„Pierścień Wielkiej Damy”, 1872)


Mimo głuchoty oraz coraz to nowych chorób (gruźlica), Norwid nie przestaje pisać ani angażować się w sprawy polityczne. Nawiązuje również współprace z francuskim towarzystwem naukowym Société Philologique (1872). W 1876 roku poeta nosił się z zamiarem wyjazdu do Włoch, ale dramatyczna sytuacja finansowa sprawiła, że zamiast do Florencji udał się do Ivry, gdzie mieszkał aż do śmierci w Domu Św. Kazimierza. Żył tam prawie w zupełnym osamotnieniu, ale nie przestał tworzyć. Powstało wtedy im. wiele pism estetycznych oraz tzw. trylogia włoska. Poeta umiera 23 maj 1883 roku.

Cyprian Kamil Norwid to poeta niezrozumiany przez współczesnych. Za życia opublikował jedynie ułamek swoich licznych dzieł. Należnego mu uznania doczekał się dopiero na początku XX wieku, kiedy to, jak podaje legenda, tomik jego poezji trafił do rąk Zenona Przesmyckiego - Miriama. To on zaczął publikować utwory tego dziwnego romantyka. Pełnej edycja dzieł Norwida, składająca się z jedenastu tomów, ukazała się jednak za sprawą Juliusza Witolda Gomulickiego dopiero w latach 1971-1976 (Pisma wszystkie). Można powiedzieć, że od czasów Młodej Polski szerzy się nieustający kult Norwida. Dziś poeta ma swoje ulice, konkursy, biblioteki, stowarzyszenia. Niesłychany ruch panuje w literaturze norwidologicznej, rzesza badaczy – nie tylko polskich – wciąż próbuje rozwikłać, zrozumieć, zinterpretować niezwykłą spuściznę Norwida.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - wiadomości wstępne
2  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacja
3  Do obywatela Johna Brown - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Cyprian Kamil Norwid - życiorys


 • Piszę pracę olimpijską, w której chciałam wykorzystać ten cytat: "Cyprian Kamil Norwid miał bardzo silne poczucie zwrówno przynależności pokoleniowej, jak też odrębności swojej rówieśniczej generacji, zwanej przez niego: pokoleniem sierocym, straconym pokoleniem, pokoleniem o młodości „przemienionej w rozpacz”. Będąc jednak romantykiem, był pierwszym z największych krytyków romantyzmu. I to właśnie polemika z własną epoką stała się źródłem oryginalności Norwida, ale zarazem jego samotniczej odrębności." Skąd on pochodzi? Byłabym wdzięczna za podanie tytuły książki i autora.
  Nina (ninlewandowska {at} gmail.com)

 • no fajna stronka.. ale zauważyłem brak pewnych info. np. to że Ojciec Cypriana naciskał na niego by szedł na Prawo lub śmierć jego przyjaciela te rzeczy odbiły mu się na poglądy życia (no może że myli mi się ze słowackim :P)
  Kujon ()

 • no ludziska jak dla mnie to plytko i to strasznie plaszczyzna wiedza jak na stronke to malo!! tyle to ja pamietam na codzien a nie w internecie no czyste podstawy. na lekcje??? powodzenia...
  eeelooo (ajaaa)

 • wreszcie znalazlam swietą stronkę o Norwidzie , na ktorej dosyc obszernie moge dowiedziec sie o jego emigracji oraz smierci
  magdi ()

 • nie no super strona tak 3mać!! oby bylo takich wiecej - tu jest doslownie wszystko!!
  LubieWypic ()

 • super napisane ! krótko, łatwo sie nauczyc i w ogole GIT!!
  Ewka (klakier_1991 {at} o2.pl)

 • no super ten zyciorys. wreszcie cos czytelnego i nadajacego sie na plakat.
  skret (monika.skrecik {at} buziaczek.pl)

 • fajna wogule jestcałość w sam raz na konkurs onim jak dla mnie spoks gitne i takie tam właśnie tegopotrzebowałem xD
  cyprian kamil norwid ()

 • Fajna stronka,krótko,zwięźle i na temat :P dzieki
  JoAnA ()


Tagi: