Cyprian Kamil Norwid - życiorys - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W 1865 poeta dostał od Brockhausa propozycję wydania kolejnego tomu poezji. Przygotował zbiór wierszy pt. Vade-mecum i w rok później wysłał go wydawcy, który jednak ze względu na trudną sytuację polityczna rezygnował z publikacji. Mimo wielu starań poecie nie udaje się wydać tego tomu za życia.

Rok 1868 przyniósł Norwidowi sukces. W paryskim czasopiśmie ,,L'Artiste” ukazały się dwie akwaforty Norwida opatrzone przychylnym komentarzem. Uznanie Francuzów zaowocowało przyjęciem do Société des Artistes (Stowarzyszenia Artystów), co nie wpłynęło jednak znacznie na poprawę sytuacji materialnej Norwida. Pozbawiony pensji, którą wypłacał mu kuzyn, popada w coraz większa biedę.

Ludzie cisi są zakałą świata!...
I odpycha on ich ustawicznie,
Coraz dalej, coraz skorzej, z ziemi...
Aż nareszcie mówią: „To jest wariat!”
(...)Nie każdy-bo, co z sobą rozmawia,
Jest wariatem...
i nie każdy nawet,
Co tak skromnie mieszka, jest lada kto!
(„Pierścień Wielkiej Damy”, 1872)


Mimo głuchoty oraz coraz to nowych chorób (gruźlica), Norwid nie przestaje pisać ani angażować się w sprawy polityczne. Nawiązuje również współprace z francuskim towarzystwem naukowym Société Philologique (1872). W 1876 roku poeta nosił się z zamiarem wyjazdu do Włoch, ale dramatyczna sytuacja finansowa sprawiła, że zamiast do Florencji udał się do Ivry, gdzie mieszkał aż do śmierci w Domu Św. Kazimierza. Żył tam prawie w zupełnym osamotnieniu, ale nie przestał tworzyć. Powstało wtedy im. wiele pism estetycznych oraz tzw. trylogia włoska. Poeta umiera 23 maj 1883 roku.

Cyprian Kamil Norwid to poeta niezrozumiany przez współczesnych. Za życia opublikował jedynie ułamek swoich licznych dzieł. Należnego mu uznania doczekał się dopiero na początku XX wieku, kiedy to, jak podaje legenda, tomik jego poezji trafił do rąk Zenona Przesmyckiego - Miriama. To on zaczął publikować utwory tego dziwnego romantyka. Pełnej edycja dzieł Norwida, składająca się z jedenastu tomów, ukazała się jednak za sprawą Juliusza Witolda Gomulickiego dopiero w latach 1971-1976 (Pisma wszystkie). Można powiedzieć, że od czasów Młodej Polski szerzy się nieustający kult Norwida. Dziś poeta ma swoje ulice, konkursy, biblioteki, stowarzyszenia. Niesłychany ruch panuje w literaturze norwidologicznej, rzesza badaczy – nie tylko polskich – wciąż próbuje rozwikłać, zrozumieć, zinterpretować niezwykłą spuściznę Norwida.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Fortepian Chopina - analiza i interpretacja
2  Wielcy ludzie w poezji Norwida
3  Norwid - poeta myśliKomentarze
artykuł / utwór: Cyprian Kamil Norwid - życiorys


 • Wielkie dzieki nie tylko za zyciorys Norwida ale za cala ta stronke :* ;) Nawet nie wiecie jak bardzo sie ona przydaje. Jeszcze raz wielkie dzieki:) Pozdrawiam
  Marzena ()

 • ciekawa strona teraz gdy już ją obejrzałam mogę śmiało stwierdzić że jestem już o krok od mądrzejsza :D:D kocham was :*:*
  pulin ()

 • tego szukałam... spoko..
  liaa0 (liaa {at} poczta.onet.pl)

 • Stronka rewelacyjna,bardzo pomogła mi w przygotowaniu lekcji.Dzieki
  Karolina ()

 • krótko i treściwie ;) będę częściej wpadać ;]
  sialalaa ()

 • Jest super, dzięki, nie muszę tego nawet skracać:)
  Anonim ()

 • Fajna strona. Życiorys bardzo przydał mi się na lekcję j. polskiego :). Pomógł mi również zrozumieć jeden z wierszy C.Norwida Dzięki!!!
  Rafał (midi17 {at} wp.pl)

 • Bardzo fajna strona
  Ewcia ()

 • Dzięki za info!!! Nareszcie zrobię plakat na polski ;D
  Bart (bpyrko {at} poczta.onet.pl)

 • mam nadzieje ze sie uda mi sie dzieki twej stronce sprzedać dobry referaciQ caussQi! pozdro z wrocławia i dla wszystkich erudytytów z brochowa:D yo yo ! z pozdrówka mi all you! ockar cha tara dachar!
  PiotreQ (shayker {at} 02.pl)

 • heh..przydala mi sie ta stronka..tylko szkoda ze nie ma tu nic o refleksjach NOrwida nad swiatem i historia..:)..ale ogolnie jest spox..pozdro:))
  EaMoOnKa_17 (sexy_lady__17 {at} buziaczek.pl)

 • Wlasnie tego potrzebowalem ;D Thx :*
  Elex ()


Tagi: