Cyprian Kamil Norwid - życiorys
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Rok wybuchu powstania listopadowego to również rok przeprowadzki Norwida i jego rodziny do Warszawy, gdzie przyszły poeta i jego brat Ludwik rozpoczęli naukę w drugiej klasie Gimnazjum Praktyczno-Pedagogicznego przy ul. Leszno. Od tej chwili Cyprian kilkakrotnie przerywał naukę, przez chwilę uczęszczał do Wojewódzkiego Gimnazjum Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu, po czym powrócił na ul. Leszno – tam dotrwał do piątej klasy i ostatecznie zakończył naukę. Po tym, jak w 1835 umiera Jan Norwid, nad Cyprianem i jego rodzeństwem przejmuje opiekę Ksawery Dybowski (ojczym matki Norwida). Dzieci nie odziedziczyły po rodzicach żadnego majątku. Odtąd Norwid już przez całe życie będzie się borykał z kłopotami finansowymi.

W roku 1837 rozpoczął się nowy etap w życiu przyszłego poety – studia malarskie, które w późniejszych latach będzie kontynuował za granicą. W latach 1840-42 uczył się rysunku u popularnego ówcześnie malarza, grafika oraz kolekcjonera dzieł sztuki Jana Klemensa Minasowicza. Jeszcze w okresie warszawskim Norwid zaczął swoja działalność literacką. Jako poeta zadebiutował w ,,Piśmiennictwie Krajowym” anonimowym lirykiem Mój ostatni sonet. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym Warszawy: współpracuje z czasopismem „Biblioteka Warszawska”, bywa w salonach literackich, pozostaje w luźnych stosunkach ze środowiskiem Cyganerii Warszawskiej.

W 1842 Norwid postanawia wyjechać za granicę, by pogłębiać swoją wiedzę z dziedziny sztuk plastycznych. Razem z Władysławem Wężykiem udaje się najpierw do Krakowa, gdzie już sam bawi jakiś czas zwiedzając miasto i jego okolice. Następnie wyrusza przez Wrocław do Drezna, które staje się bazą wypadową do krótszych wycieczek do Marienbadu oraz Pragi. Z Drezna młody artysta udał się przez Norymbergę i Monachium do Włoch.

Rok 1843 przyniósł krótki pobyt w Wenecji, z której Norwid pojechał do Florencji, gdzie podjął studia w Akademii Sztuk Pięknych. Uczył się rzeźby oraz rytownictwa. To we Włoszech poznał słynną Marię Kalergis oraz jej damę do towarzystwa Marię Trembicką. Ta najmodniejsza i najbardziej adorowana kobieta ówczesnej Europy szybko stała się przedmiotem miłosnych westchnień poety, który pod wpływem nowego uczucia, nie licząc się ze stanem swojego majątku, wyruszył w podróż po Włoszech w towarzystwie obu pań i licznych adoratorów swojej ukochanej. Odwiedził Pompeę, Herkulanum, Sorrento i Capri, zdobył szczyt Wezuwiusza. Niedługo po powrocie z tej wyprawy opuścił Rzym, by wyruszyć w kolejną wyprawę za Marią Kalergis, tym razem do Berlina, gdzie przebywając ponad pół roku, uczęszczał na wykłady uniwersyteckie jako wolny słuchacz oraz nawiązywal kontakty z tamtejszą Polonią. Odwiedził również Królestwo Poznańskie. W Berlinie został aresztowany za kontakty z emisariuszami, przez kilka tygodni przebywał w więzieniu w trudnych warunkach, co stało się przyczyną jego późniejszych problemów ze słuchem. Po opuszczeniu więzienia wyruszył do Belgii, gdzie kontynuował studia malarskie.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pielgrzym - wiadomości wstępne
2  Pióro - analiza i interpretacja
3  Moja ojczyzna analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Cyprian Kamil Norwid - życiorys


 • Piszę pracę olimpijską, w której chciałam wykorzystać ten cytat: "Cyprian Kamil Norwid miał bardzo silne poczucie zwrówno przynależności pokoleniowej, jak też odrębności swojej rówieśniczej generacji, zwanej przez niego: pokoleniem sierocym, straconym pokoleniem, pokoleniem o młodości „przemienionej w rozpacz”. Będąc jednak romantykiem, był pierwszym z największych krytyków romantyzmu. I to właśnie polemika z własną epoką stała się źródłem oryginalności Norwida, ale zarazem jego samotniczej odrębności." Skąd on pochodzi? Byłabym wdzięczna za podanie tytuły książki i autora.
  Nina (ninlewandowska {at} gmail.com)

 • no fajna stronka.. ale zauważyłem brak pewnych info. np. to że Ojciec Cypriana naciskał na niego by szedł na Prawo lub śmierć jego przyjaciela te rzeczy odbiły mu się na poglądy życia (no może że myli mi się ze słowackim :P)
  Kujon ()

 • no ludziska jak dla mnie to plytko i to strasznie plaszczyzna wiedza jak na stronke to malo!! tyle to ja pamietam na codzien a nie w internecie no czyste podstawy. na lekcje??? powodzenia...
  eeelooo (ajaaa)

 • wreszcie znalazlam swietą stronkę o Norwidzie , na ktorej dosyc obszernie moge dowiedziec sie o jego emigracji oraz smierci
  magdi ()

 • nie no super strona tak 3mać!! oby bylo takich wiecej - tu jest doslownie wszystko!!
  LubieWypic ()

 • super napisane ! krótko, łatwo sie nauczyc i w ogole GIT!!
  Ewka (klakier_1991 {at} o2.pl)

 • no super ten zyciorys. wreszcie cos czytelnego i nadajacego sie na plakat.
  skret (monika.skrecik {at} buziaczek.pl)

 • fajna wogule jestcałość w sam raz na konkurs onim jak dla mnie spoks gitne i takie tam właśnie tegopotrzebowałem xD
  cyprian kamil norwid ()

 • Fajna stronka,krótko,zwięźle i na temat :P dzieki
  JoAnA ()


Tagi: