Norwid - poeta myśli
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Autor idzie w ciemność, by wydarł jej światło

Wulgaryzator w jasność, by rozlać ją na tło (...)"

... i szydząc w odzie "Do współczesnych":

"Ciemna to pieśń - w zamian wy?... bardzo jaśni"

Swoją konsekwencję i niezłomność okupił zapomnieniem. Jego czytelnikiem idealnym okazał się dopiero człowiek drugiej połowy XIX wieku, który odkrył i może zrozumiał poetę, który wyprzedził swoje czasy.

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Pielgrzym - wiadomości wstępne
2  Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie... - analiza i interpretacja
3  W Weronie - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Norwid - poeta myśli


 • Prekursor Norwid jest cenniejszy jak naiwny romantyk. Szkoda że nie możemy nawet z pozycji lat ocenić co to znaczy Poeta-Baczyński, Filozof-Poeta Norwid. Warto uczyć się na grzechach, błędach, krwi trzech, ba... nawet czterech powstań skazanych na porażkię.
  WEREHA (wyswal {at} wp.pl)

 • Świetna notatka, na pewno jest o wiele cenniejsza od tych które zawierają suche fakty o życiu poety. Dziękuję za podanie programu estetycznego Norwida :)
  Joanna Maria ()

 • Fajnie tak poczytac o kimś, kto potrafi "otwierac umysły". Wartoścoiwy człowiek musiał z NIego być. Oryginalność i przeciwstawienie się stereotypom to Jego główne zalety. :)
  Klaudia :) ()

 • Dla mnie Norwid to nie tylko największy polski poeta lecz także obok Francoisa Villona i Horacego zaliczam go do największych poetów w dziejach świata
  Francois Villon ()

 • Klaudia tez mam Norwida na maturze mozesz sie ze mna skontaktowac jakos???:) mogalibysmy jakos uzupelnic naze dziela;) pozdro pap
  ralph (stephen_hendry2 {at} wp.pl)

 • Norwid moją inspiracją... Uwielbiam go, toteż stał się głownym bohaterem mojej prezentacji na maturze z języka polskiego:)
  Klaudia ()

 • Był niesamowity. Przeciwstawiał się oczekiwaniom, kóre na poetów romantyzmu nakładali czytelnicy i był w tym niezwykle konsekwenty, nie zdradził swoich przekonań do końca. I za to go cenię.
  Magda ()

 • i bardzo dobrze ze tak pisał przynajmiej dzieki temu jest nad czym myśleć po przeczytaniu a mroczny klimat jakby nas osacza mozna sie w niego zapaść przynajmniej ja tak mam...
  umpol ()

 • Uważam, że twórczość Norwida była bardzo mroczna i tajemnicza. Pisał w taki sposób abyś my mieli rozzterki na temat przesłania, które zawarł w danym utworze.
  Mateusz (lenarcik91 {at} vp.pl)


Tagi: