Norwid - poeta myśli
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zarówno ideał inteligentnego czytelnika, jak i tępego mają wspólne korzenie w norwidowskim światopoglądzie artystycznym wyrażonym najdobitniej w "Promethidionie". Sformułował swoją koncepcję sztuki i "drabiny prac ludzkich". Wysoko na niej - na samym wierzchołku - lokuje sztukę i tym samym miejsce dla artysty, podkreślając jego rolę "organizatora wyobraźni", ale zarazem demitologizuje jego pozycję jako przywódcy narodu. Zaś konsekwencją "społecznego podziału ról" jest przekonanie, że:

"Więc stąd to - stąd to i słuchacz, i widz jest artystą,

Lecz prymem ten, a owy niezbędnym chórzystą;

Więc stąd chórzysta prymem w innej jest operze,

A prym - chórzystą-widzem w nie swej atmosferze"

&Ów organiczny związek artysta-widz (słuchacz, czytelnik) to cała rewolucja wobec pozycji artysty-wieszcza, półboga, ponad społeczeństwem, jak tego chciała romantyczna tradycja. Na tym tle zrozumiała staje się idea czytelnika-współtwórcy, który dzieło "w duszy swej dośpiewa", a czytanie jawi się niemal sztuką. Poeta poświęca temu zagadnieniu sporo miejsca w wykładach o Słowackim. Według niego dotarcie do złożonego sensu dzieła jest zadaniem czytelnika. W tym kontekście słowa Norwida ze szkicu "Sztuka w obliczu dziejów" to kropka nad "i" wyrażanych przekonań o partnerskim stosunku twórcy z publicznością: "Zadaniem moim (...) jest sprawić, ażeby czytelnik książkę zamykając sam się uczuł artystą - o ile nim winien być i może".

Przekonania swojej konsekwentnie wcielał w życie, zrażając sobie czytelników. Podkreślając współtwórczą rolę czytelnika, Norwid szedł drogą poszukiwań demonstracyjnie odwracając się od tradycji poetyckiej i standardowego myślenia. Żądał od pisarzy, oryginalności, tępił naśladownictwo, stawiał czytelnikom wygórowane wymagania. Miał za złe także zabiegi poetów zmierzających do nadmiernego jego zdaniem wygładzania wierszy, do jasności kompozycji i myśli, które czynią utwór przejrzystym i płaskim. W swych poszukiwaniach doszedł do "poetyki milczenia", wysnutą z koncepcji mowy ludzkiej w której to milczenie jak i słowo stanowi równorzędną część mowy, mającą swoje znaczenie. Efekty artystyczne osiągnął Norwid dzięki zamierzonej oszczędności słów, a w milczeniu i niedomówieniu widział właściwe środki poetyckiej ekspresji. Uważał bowiem. że treść wyraża się zarówno w słowie jak i w tym co nie zostało wypowiedziane i ukryte w tekście. Swoista interpunkcja - liczne pauzy i wielokropki, również stanowią próbę użycia ekspresji ciszy, milczenia, przemilczenia. Współgrają z tą praktyką odbiegające od normy zapisy słów podzielonych na człony, przy czym sam podział ma istotne znaczenie. Częsta jest także w jego utworach archaizacja, stosowanie neologizmów. Skutek jest taki, że obok utworów o przejrzystej treści i łatwych do rozszyfrowania metaforach ("Rozebrana", "Co dzień woda...", "Krzyś i dziecko", "Nerwy", "John Brown") istnieje bez liku dzieł o symbolice wieloznacznej i niejasnej ("Święty-pokój", "Mistycyzm", "Słowianin"). Bez wątpienia Norwidowi zależało na takiej niejednoznaczności i zamazaniu treści, ponieważ zmuszało to czytelnika do postulowanej współpracy w ramach interpretacji dzieła. Wymagało ono jednak odpowiedniego przygotowania, wysiłku intelektualnego i dobrej woli. Tego wszystkiego zabrakło współczesnym Norwidowi. Mimo to nie ulegał krytyce domagającej się jasnego wyrażania myśli, odpowiadając jej w "Rzeczy o wolności słowa":

Udostępnij

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja
2  Moja ojczyzna analiza i interpretacja
3  Pielgrzym - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Norwid - poeta myśli


 • Prekursor Norwid jest cenniejszy jak naiwny romantyk. Szkoda że nie możemy nawet z pozycji lat ocenić co to znaczy Poeta-Baczyński, Filozof-Poeta Norwid. Warto uczyć się na grzechach, błędach, krwi trzech, ba... nawet czterech powstań skazanych na porażkię.
  WEREHA (wyswal {at} wp.pl)

 • Świetna notatka, na pewno jest o wiele cenniejsza od tych które zawierają suche fakty o życiu poety. Dziękuję za podanie programu estetycznego Norwida :)
  Joanna Maria ()

 • Fajnie tak poczytac o kimś, kto potrafi "otwierac umysły". Wartoścoiwy człowiek musiał z NIego być. Oryginalność i przeciwstawienie się stereotypom to Jego główne zalety. :)
  Klaudia :) ()

 • Dla mnie Norwid to nie tylko największy polski poeta lecz także obok Francoisa Villona i Horacego zaliczam go do największych poetów w dziejach świata
  Francois Villon ()

 • Klaudia tez mam Norwida na maturze mozesz sie ze mna skontaktowac jakos???:) mogalibysmy jakos uzupelnic naze dziela;) pozdro pap
  ralph (stephen_hendry2 {at} wp.pl)

 • Norwid moją inspiracją... Uwielbiam go, toteż stał się głownym bohaterem mojej prezentacji na maturze z języka polskiego:)
  Klaudia ()

 • Był niesamowity. Przeciwstawiał się oczekiwaniom, kóre na poetów romantyzmu nakładali czytelnicy i był w tym niezwykle konsekwenty, nie zdradził swoich przekonań do końca. I za to go cenię.
  Magda ()

 • i bardzo dobrze ze tak pisał przynajmiej dzieki temu jest nad czym myśleć po przeczytaniu a mroczny klimat jakby nas osacza mozna sie w niego zapaść przynajmniej ja tak mam...
  umpol ()

 • Uważam, że twórczość Norwida była bardzo mroczna i tajemnicza. Pisał w taki sposób abyś my mieli rozzterki na temat przesłania, które zawarł w danym utworze.
  Mateusz (lenarcik91 {at} vp.pl)


Tagi: