Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kształt artystyczny
Wiersz ma charakter rapsodu. W jego tytule autor zastosował inwersję, co zapowiada powagę tematu, który będzie podjęty oraz wzniosłość stylu.
INWERSJA – według słownika terminów literackich jest to przestawienie naturalnego szyku wyrazów w zdaniu lub członków składniowych w zdaniu rozwiniętym albo zdań w obrębie zdania złożonego. Zwiększa ona napięcie, oczekiwanie.
W utworze tym widzimy harmonijne zespolenie takich czynników jak plastyka, muzyczność i symbolika ideologiczna. Nasycenie wiersza barwami („miecz zielony”, „pobłękitniałe”) i dźwiękami („pękanie”) potęguje jego siłę wyrazu. W Bema pamięci żałobny rapsod odnajdujemy także metafory („Wchodzą w wąwóz i toną”) i personifikacje („trąby długie we łkaniu aż się zanoszą”), rymy (ramiona-zrobiona, nieba-koleba). Na początku utworu występuje apostrofa („Czemu, Cieniu, odjeżdżasz”).

Utwór napisany został tzw. polskim heksametrem wzorowanym na heksametrze antycznym. Używany jest on najczęściej w funkcji stylizacyjnej jako sygnał archaicznej epickości i powagi.

Oznacz znajomych, którym może się przydać

strona:   - 1 -  - 2 - 


  Dowiedz się więcej
1  Bema pamięci żałobny rapsod - wiadomości wstępne
2  Do obywatela Johna Brown - wiadomości wstępne
3  Pióro - analiza i interpretacjaKomentarze
artykuł / utwór: Bema pamięci żałobny rapsod - analiza i interpretacja


  • Stokrotne dzieki dla tego, kto napisał tą analizę. Ten wiersz to katastrofa..., ale lepszy niż "Fortepian Szopena"...:/
    Dziobek (dziubeczek15 {at} poczta.fm)

  • praca mi sie bardzo podoba, interpretacja tego utworu zajelaby mi chyba z godzine:P
    kasia ()


Tagi: